Social Icons

...Έτσι λοιπόν, σε έναν κόσμο γεμάτο από χέρια που σκάβουν, άλλοτε χώματα κι άλλοτε ψυχές κι ανήμπορα σώματα, εγώ σήκωσα το δικό μου ψηλά κι έγραψα στον αέρα τον πρώτο μου στίχο. Έκτοτε, γράφω με το αίμα μου…
Άδεια Creative Commons
Τα περιεχόμενα του παρόντος ιστοχώρου υπάγονται σε Άδεια Χρήσης
Creative Commons
Αναφορά Δημιουργού-Μη Εμπορική Χρήση-Όχι Παράγωγα Έργα 3.0 Ελλάδα

Τρίτη, 27 Ιανουαρίου 2015

╰☆╮"Γκέργκι - η Γη των ξεριζωμένων" - Γ' Βραβείο Θεατρικού Έργου στον 33ο Πανελλήνιο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό τής Πανελλήνιας Ένωσης Λογοτεχνών [ΠΕΛ] (2014)





«Απλώς προσπαθώ να πω πως… 
η αθλιότητα, όπως και η εξαθλίωση, 
δεν έχουν εθνικότητα. Αυτό»






Η τελετή απονομής των βραβείων του 33ου λογοτεχνικού διαγωνισμού της «Πανελλήνιας Ένωσης Λογοτεχνών».
«Σε εποχές χαλεπές όπου η πάλη ανάμεσα στην ύλη και το πνεύμα, ανάμεσα στην Αρετή και την κακία, είναι αδυσώπητη και ο άνθρωπος βρίσκεται εν μέσω ψυχικών καταιγίδων αλλά και ηθικών και πνευματικών διλημμάτων και αποπροσανατολισμών, η αλάνθαστη πυξίδα που θα του δείχνει πάντοτε τον πολικό αστέρα της γνώσης, δεν μπορεί να είναι τίποτ’ άλλο από το διαρκώς ανανεούμενο και ερευνών πνεύμα της λογοτεχνίας».

Με αυτά τα λόγια επισήμανε στον χαιρετισμό του ο πρόεδρος της «Πανελλήνιας Ένωσης Λογοτεχνών» κύριος Νίκος Ταβουλάρης, δίνοντας το στίγμα της σημασίας της συμμετοχής και φυσικά της δημιουργίας των Ελλήνων λογοτεχνών, που έλαβαν μέρος στον 33ο μεγάλο λογοτεχνικό διαγωνισμό για το έτος 2014 σε επτά είδη του λόγου ήτοι στην Ποίηση, το Διήγημα, τη Νουβέλα, το Μυθιστόρημα, το Δοκίμιο, το Παραμύθι και το θεατρικό.

Για μια ακόμη φορά το αμφιθέατρο «Τρίτση» στο πνευματικό κέντρο του δήμου Αθηναίων πλημμύρισε από τους βραβευθέντες συγγραφείς και φίλους της λογοτεχνίας. Οι βραβευθέντες από όλα τα μέρη της Ελλάδας και της Κύπρου αλλά και από το εξωτερικό είχαν την ευκαιρία να λάβουν τα βραβεία τους, σε μια λαμπρη τελετή της τέχνης και του Πνεύματος. Η τελετή, την οποία συντόνισε η έφορος της Π.Ε.Λ. κυρία Αγγελική Ψακή-Κωβαίου, άρχισε με τον χαιρετισμό του προέδρου της «Πανελλήνιας Ένωσης Λογοτεχνών» κύριου Νίκου Ταβουλάρη, ακολούθησε η τεχνική ανάλυση του διαγωνισμού από τη γενική γραμματέα κυρία Εύα χαλκιαδάκη. Σύντομο χαιρετισμό απηύθυνε και ο αντιπρόεδρος της Π.Ε.Λ. κ. Χρίστος Σαββάκης.

Στη συνέχεια παρουσιάστηκαν οι κριτικές επιτροπές και τους απονεμήθηκαν τιμητικές διακρίσεις από τον πρόεδρο της Π.Ε.Λ. κ. Νίκο Ταβουλάρη. Επακολούθησε η απονομή των βραβείων, επαίνων και διακρίσεων και η τελετή ολοκληρώθηκε μέσα σε κλίμα πνευματικής και ψυχικής ευδαιμονίας.


Βραβεία Θεατρικών Έργων:

Α΄ Βραβείο: ΜΠΑΧΤΑΛΙΑΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ, ΜΕΡΖΙΩΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ «Θεία αρραβωνιάζομαι» (Ανάβυσσος και Άλιμος)
Β΄ Βραβείο: ΤΣΙΤΣΙΜΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ «Αυτοί και ο Χίτλερ» (Θεσσαλονίκη)
Γ΄ Βραβείο: ΚΑΝΑΡΗ ΕΥΤΥΧΙΑ «Γκέργκι-Η γη των ξεριζωμένων» (Σαλαμίνα)
Γ΄ Βραβείο: ΧΡΙΣΤΟΓΙΩΡΓΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ «Άνθρακες» (Έδεσσα)
Γ΄ Βραβείο: ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΚΛΑΙΡΗ «Κόκκινη Επαφή» (Χολαργός) 


Επαινοι Θεατρικών Έργων:

1. ΚΑΠΝΙΣΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ «Κάππα όπως...» (Κερατσίνι)
2. ΧΑΤΖΙΚΟΣ ΣΠΥΡΟΣ «Επίδομα Θέρμανσης» (Πλαγιάρι -Θεσσαλονίκη)
3. ΣΥΜΕΩΝ (ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ) ΜΑΡΙΑ « Σαν λευκό ... μικρό ρόδο» (Αθήνα)
4. ΣΤΌΙΟΥ ΓΛΥΚΑ «Και του χρόνου» (Αθήνα)
5. ΠΑΠΑΊΩΑΝΝΟΥ ΚΩΣΤΑΣ « Το ασανσέρ» (Λευκωσία -Κύπρος)
6. ΜΠΟΥΚΕΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ «Παρακαλώ μην ταϊζετε το δράκο» (Θεσσαλονίκη)
7. ΓΚΟΥΒΕΡΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ «Υπόγειο Ανθοπωλείο» (Σέρρες)
8. ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΘΗ «Ο Σωκράτης και οι πειρατές τ’ ουρανού»(Γαλλία)
9. ΝΑΤΑΛΙΑ ΗΛΙΑ ΤΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ «Πατέρας και Αφέντης» (Αθήνα)
10. ΚΙΤΡΑ ΜΑΡΙΑ «Βρυκόβλακες και Γλυκάνθρωποι» (Ηλιούπολη Αθήνα)
11. ΚΑΚΟΥΛΛΗ ΤΟΥΛΑ «Αναγκαστική Προσγείωση» (Λευκωσία Κύπρος)
12. ΝΤΕΛΗΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ «Μονόπετρο σε Κρυστάλλινο Ποτήρι» (Καρδίτσα)


Βραβεύσεις Διηγημάτων:

Α΄ Βραβείο: ΛΕΟΝΤΙΔΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ ΒΟΥΛΑ «Ο κυρ-Γιώργος από το Αϊδίνι»(Ιωάννινα)
Α΄ Βραβείο: ΛΑΜΠΗΣ ΓΙΑΝΝΟΣ «Η Επιλογή» (Λεμεσός-Κύπρος)
Β΄ Βραβείο: ΜΩΡΙΔΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ «Στο φως του φεγγαριού» (Λεμεσός –Κύπρος)
Γ΄ Βραβείο: ΛΑΣΚΑΡΙΔΟΥ ΑΝΤΙΓΟΝΗ «Ήρως από πηλό» (Κρανίδι)
Γ΄ Βραβείο: ΤΣΟΛΑΚΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ «Αναλογιζόμενος» (Κυψέλη-Αθήνα)
Γ΄ Βραβείο: ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ «Καφωδείο Ελληνικό» (Εύοσμος-Θεσσαλονίκη)
Γ΄ Βραβείο: ΣΚΟΠΕΤΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ «Προσμένοντας το φως απ’ τη Σαμάρεια» (Αμπελόκηποι-Αθήνα)


Έπαινοι Διηγημάτων:

1. ΜΠΙΜΗΣ Δ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ «Τυχαία Συνάντηση» (Λιβαδειά)
2. ΚΑΝΑΡΗ ΕΥΤΥΧΙΑ «Τα γέρικα παπούτσια» (Παλούκια- Σαλαμίνα)
3. ΠΑΠΙΔΑΚΗ-ΠΙΠΙΝΗ ΛΟΥΛΑ «Το σκιάχτρο, το παιδί και το φεγγάρι» (Βριλήσσια- Αθήνα)
4. ΦΛΩΡΟΥ ΓΙΩΤΑ «Ο Δάσκαλος, ο μέντορας» (Αχαρνές- Αθήνα)
5. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΟΥ-ΔΑΡΣΙΝΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ «Το δώρο από την Αμερική» (Δάσος Χαϊδαρίου-Αθήνα)
6. ΜΠΡΟΔΗΜΑ ΝΑΝΑ «Η Γερόντισσα Ευκαιρία και ο άπληστος Νεαρός» (Ναύπλιο)
7. ΜΠΕΚΙΑΡΗΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ «Η Πεντάκαλλη Μπογιάννα και ο άσωτος Στόγιος» (Εύοσμος Θεσσαλονίκη)
8. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΣΩΤΗΡΟΥΛΑ «Γραφή σαν έρωτας» (Λεμεσός-Θεσσαλονίκη)
9. ΚΑΤΣΟΥΛΑΡΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ «Το τομαράκι» (Σέρρες)
10. ΖΑΦΕΙΡΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ «Ο θησαυρός του Γαβριήλου» (Αθήνα)
11. ΖΑΡΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ «Ιστορίες του Πάρκου» (Παγκράτι -Αθήνα)
12. ΚΛΕΙΟΥΣΗ ΣΟΦΙΑ «Οδός Κυρίτση» (Καστοριά)




Βραβεύσεις Ποίησης:

Α΄ Βραβείο: ΛΑΠΠΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ «Διαβάζουν ποιήματα» (Καλαμάτα)
Β΄ Βραβείο: ΣΥΜΕΩΝ (ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ) ΜΑΡΙΑ «Είπες... η αγάπη είσαι» (Αθήνα)
Γ΄ Βραβείο: ΤΡΙΨΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ «Τόπος αδούλωτης ψυχής» (Αίγιο)
Γ΄ Βραβείο: ΖΕΡΒΑΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ «Σιωπηλός μαχητής» (Νέα Μάκρη Αττικής)


Έπαινοι Ποίησης:

1. ΚΟΥΒΑΤΑ ΔΗΜΗΤΡΑ «Πριν τον ύπνο» (Ανατολικό - Θεσσαλονίκη)
2. ΜΠΙΝΑΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ «Ωραίο Κορμί» (Ν. Ηράκλειο- Αθήνα)
3. ΑΡΤΕΜΙΟΥ – ΦΩΤΙΑΔΟΥ ΕΛΕΝΗ «(Απο)μονωτική Συνύπαρξη» (Κίτη -Κύπρος)
4. ΜΑΝΝΟΥΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ «Παραμύθι» (Λάρνακα- Κύπρος)
5. ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΛΛΙΟΠΗ «Αλισάχνη» (Ηλιούπολη- Αθήνα)
6. ΠΥΡΟΒΟΛΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ «Ερωτικό» (Χανιά- Κρήτη)
7. ΣΑΜΙΟΣ ΓΟΥΣΤΑΥΟΣ «Μεταρσίωση» (Κηφισιά- Αθήνα)
8. ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΑΝΔΡΕΑΣ «Luna Desnuda» (Κ. Τούμπα- Θεσσαλονίκη)
9. ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΛΙΆΝΑ «Ωδή» (΄Αγ. Ανάργυγοι -Αθήνα)
10. ΨΥΧΟΓΙΟΥ-ΤΑΣΤΣΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ «Μυθικέ Σαλπιγκτή» (Θεσσαλονίκη)
11. ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ ΤΑΣΟΣ «Ψίχουλα από σπαρμένα αγκάθια» (Καματερό)
12. ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΑΝΤΩΝΙΟΣ «Ανάδυση, Κατάδυση» (Κυψέλη- Αθήνα)
13. ΚΑΛΟΨΙΔΙΩΤΟΥ ΣΤΑΥΡΗ «Στιχοκραυγή» (Λευκωσία- Κύπρος)
14. ΜΠΟΡΜΠΟΥΔΑΚΗ ΜΑΡΙΑ «Απλεύριστα σώματα» (Περιστέρι- Αθήνα)
15. ΜΠΙΜΗΣ Δ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ «Σαν ευχή» (Λιβαδειά)
16. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ ΕΙΡΗΝΗ «Η Σωτηρία» (Λευκωσία- Κύπρος)
17. ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ «Πόλη και πάλι Πόλη» (Λιμένας Θάσου)


Διακρίσεις Ποίησης:

1. ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ-ΦΙΛΙΠΠΙΔΟΥ ΑΝΔΡΟΜΑΧΗ «Κολύμπι» (Θάσος)
2. ΒΕΤΟΥΛΑΚΗ ΜΑΡΙΑ «Eν Alegria» (Αθήνα)
3. ΚΟΥΡΛΗ ΜΑΡΙΑ «Εραστής Ονείρου» (Καλαμαριά- Θεσσαλονίκη)
4. ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΥ ΓΙΑΝΝΑ «Το παιδάκι μου κοιμάται» (Αιγάλεω- Αθήνα)
5. ΜΑΓΓΑΝΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ «Το διάλλειμα» (Μαρούσι -Αθήνα)
6. ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ «Προάγγελοι» (Αλεξανδρούπολη)
7. ΓΙΑΚΟΥΜΙΝΑΚΗΣ Π. ΓΕΩΡΓΙΟΣ «Βαρέθηκα» (Βύρωνας -Αθήνα)
8. ΔΙΑΜΑΝΤΟΓΛΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ «Τ’ αγγελικό» (Αγ.Ιωάννης Ρέντης- Αθήνα)
9. ΛΑΖΑΡΟΥΔΗ ΕΛΛΗ «Ο χρυσός Δρόμος» (Θεσσαλονίκη)
10. ΖΥΓΟΥΡΗ ΣΤΕΛΛΑ-ΣΟΦΙΑ «Ταξίδι» (Γύθειο-Λακωνία)
11. ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΣ «Πορεία» (Βύρωνας -Αθήνα)
12. ΦΡΑΓΚΟΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ «Ο Βαρκάρης του Αχέροντα» (Καλαμάτα)
13. ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑΚΗΣ Ι. ΝΙΚΟΛΑΟΣ «Οι πύλες της Φωτιάς» (Χανιά-Κρήτη)
14. ΠΑΣΣΑΛΗ ΦΙΛΙΏ «Απεταξάμην» (Χαλκίδα)


Βραβεύσεις Νουβέλας:

Α΄ Βραβείο: EYΣΤΑΘΙΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ «Γυναίκα είσαι και φαίνεσαι» (Ακράτα Αχαϊας)
Β΄ Βραβείο : ΑΠΕΡΓΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ «Jazz Room» (Λάρισα)
Γ΄ Βραβείο : ΛΑΔΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ «Τα ίχνη της καταχνιάς» (Θεσσαλονίκη)
Γ΄ Βραβείο : ΚΑΤΣΟΥΠΗΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ «Ο πίνακας» (Πάτρα)


Έπαινοι Νουβέλας:

1. ΠΑΡΑΣΚΕΥΑ ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ «Λουλούδι της βροχής» (Λευκωσία- Κύπρος)
2. ΠΙΤΕΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ «Το ημερολόγιο του Γεράσιμου Πλιαδαρέση (Θέρμη- Θεσσαλονίκη)
3. ΒΕΝΑΡΔΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ (ΛΙΝΑ) «Η άλλη Γυναίκα» (Πυλαία- Θεσσαλονίκη)
4. ΚΡΟΤΣΕΤΗ ΝΙΚΗ «Μυρμηγκοφωλιά» (Γλυφάδα- Αθήνα)
5. ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ «Ο σαξοφωνίστας» (Εύοσμος- Θεσσαλονίκη)
6. ΚΟΥΡΤΟΓΛΟΥ ΜΑΡΑ «Ο Χάρτινος Κόσμος» (Κορυδαλλός -Αθήνα)
7. ΧΑΤΖΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ «Παράδοξος ύπνος» (Σοφάδες- Καρδίτσα)
8. ΛΑΓΑΡΙΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ «Τα προκατειλημμένα χέρια» (Λάρισα)
9. ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΑΡΧΟΝΤΗΣ «Νόμιμη ΄Αμυνα» (Αγιά- Λάρισα)
10. ΜΑΛΤΕΖΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ «Ο θνητός και ο ΄Αγγελος» (Αλεξανδρούπολη)
11. ΔΡΑΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ «Μέλι & Στάχτη» (Συκιές- Θεσσαλονίκη)
12. ΠΑΛΑΜΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ «Το σιντί της Βανέσας Μέϊ» (Σητεία-Κρήτη)


Βραβεύσεις Μυθιστορημάτων:

Α΄ Βραβείο: ΜΟΣΧΟΝΑ ΔΩΡΑ «Μάθημα ζωής» (Βόνιτσα)
B΄ Βραβείο: ΤΣΙΑΜΤΣΗ ΧΡΥΣΑΝΘΗ «Στη χούφτα ενός καλοκαιριού (Βούπερταλ Γερμανίας)
Β΄ Βραβείο: KOΥΡΛΗ ΜΑΡΙΑ «Σαν μόνιμο δάκρυ» (Θεσσαλονίκη)
Γ΄ Βραβειο: ΠΕΡΙΚΛΕΟΥΣ ΕΛΕΝΑ «Το δέντρο που άκουγε» (Στρόβολος-Κύπρος)


Έπαινοι Μυθιστορημάτων:

1. ΜΟΔΕΣΤΟΥ ΑΝΤΙΓΟΝΗ «Απαράμμιλη δύναμη»-Ωδή στην αγάπη (Λευκωσία-Κύπρος)
2. ΔΙΟΝΥΣΙΑΔΗΣ ΑΝ. ΣΠΥΡΟΣ «Σκλάβα Ρωμιοσύνη» (Ν. Ιωνία -Αθήνα)
3. ΛΕΪΜΟΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ «Αλλιώτικος Νόμος» (Παιανία-Αθήνα)
4. ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ «Ο Διάλογος του Μονόλογου»(Αγ.Παρασκευή)
5. ΚΥΡΙΑΚΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΠΑΠΑΛΕΟΝΤΙΟΥ «Το χρυσό περιστέρι της αυγής»(Λευκωσία-Κύπρος)
6. ΜΑΡΙΛΕΝΑ ΑΒΡΑΑΜ-ΡΕΠΑ «Ερημίτης» (Αθήνα)
7. ΦΡΑΓΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ «Ο άνθρωπος που έχασε το είδωλό του» (Αθήνα)
8. ΝΑΝΝΙΝΑ ΣΑΚΚΑ-ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ «Το στοιχειωμένο Χωριό» (Αθήνα)
9. ΜΙΛΕΒΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΟΥ «Το μαγικό βιβλίο της Ελπίδας και της Απόγνωσης»(Αθήνα)


Βραβεύσεις Δοκιμίου:

Α΄ Βραβείο: ΔΑΚΡΟΤΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ «Η βούληση της γνώσης και της πράξης» (Μαρούσι)
Β΄ Βραβείο: ΣΚΟΠΕΤΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ «Μεταφυσική και ενδοκόσμια αθανασία» (Αμπελόκηποι-Αθήνα)
Γ΄ Βραβείο: ΔΙΑΚΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ «Δύνανται σε εποχές κρίσεως οι χαρισματικοί ηγέτες να δώσουν λύση στα προβλήματα των κοινωνιών;» (Πειραιάς)
Γ΄ Βραβείο: ΛΕΜΟΔΕΤΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ «Βασικό ένστικτο» (Αθήνα)


Έπαινοι Δοκιμίου:

1. ΦΡΑΓΚΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ «Η κενότητα της πράξεως της κλοπής σύμφωνα με τη συμπαντική ισορροπία» (Μελίσια Αθήνα)
2. ΝΤΕΛΗΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ «Η δύναμη της ποίησης» (Καρδίτσα)
3. ΜΥΣΤΑΚΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ «Η τέχνη για ποιον;» (Δράμα)
4. ΜΟΣΧΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ «Σχετικά με τη δομή του Χιουμοριστικού Λόγου» (Αθήνα)


Βραβεύσεις Παραμυθιού:

Α΄ Βραβείο: ΤΕΓΟΓΙΑΝΝΗ ΜΑΡΙΑΝΝΑ «Ο χορός των Ντο ρε μί» (Πειραιάς)
Β΄ Βραβείο: ΜΠΑΧΑΡΑΚΑΚΗ ΚΑΚΙΑ «Το μικρό ψαράκι που ήθελε να γίνει πεταλούδα» (Αγία Παρασκευή)
Γ΄ Βραβείο: ΚΑΤΕΡΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ «Το κυκλάμινο που ήθελε να παραμείνει αγριολούλουδο» (Δάφνη)
Γ΄ Βραβείο: ΤΣΙΑΜΤΣΗ ΧΡΥΣΑΝΘΗ «Ο καιρός ήταν χιονιάς» (Γερμανία)
Γ΄ Βραβειο: ΑΡΒΑΝΙΤΗ ΣΤΕΛΛΑ «Τα δάκρυα της ζωής» (Καλλιθέα)


Έπαινοι Παραμυθιού:

1. ΠΑΠΑΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΥ ΕΡΗ «Ο ξεχασμένος σάκος του Άγιου Βασίλη» (Ηλιούπολη- Αθήνα)
2. ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ-ΚΟΥΤΣΑΦΤΙΚΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ «Η Αλίνα και τα μαγικά κεράκια» (Κηφισιά Αθήνα)
3. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΜΑΡΙΑ «Πιο πέρα κι’ απ’ τα σύννεφα» (Λευκωσία- Κύπρος)
4. ΓΟΥΔΕΛΗ ΚΥΡΙΑΚΗ «Δάφνη και μυγδαλιά» (Αθήνα)
5. ΜΟΥΤΣΙΝΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ «Η Λίδα η πεταλούδα η συντομότερη ιστορία!» (Βόλος)
6. ΚΑΠΝΙΣΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ «Μπελάδες στο δάσος» (Κερατσίνι)
7. ΜΑΜΑΛΗ ΕΥΓΕΝΙΑ «Το Ασυναίσθημα» (Παλαιό Φάληρο -Αθήνα)
8. ΣΤΌΙΟΥ ΓΛΥΚΑ «Το πετειναράκι» (Αθήνα)
9. ΧΟΝΔΡΟΥ ΜΑΡΙΑ «Ο κόσμος των Δράκων» (Σεπόλια- Αθήνα)
10. ΚΑΣΙΑΡΟΥ ΕΥΑ «Ο κ.ψεύτης στο χωριό της Αλήθειας» (Ν.Σμύρνη Αθήνα)
11. ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ΕΙΡΗΝΗ «Η ευαίσθητη Αρχοντοπούλα» (Λέσβος)
12. ΛΑΜΠΡΙΝΙΔΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ «Ένα όμορφο αληθινό παραμύθι» (Καισαριανή)
13. ΔΕΚΟΥΛΟΥ-ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ «Ο άνεμος» (Ζωγράφου- Αθήνα)
14. ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΛΙΑΝΑ «Η δικαίωση του λύκου» (Άγ.Ανάργυροι -Αθήνα)




Οι κριτικές επιτροπές και τα αποτελέσματα κατά λογοτεχνικό είδος έχουν ως ακολούθως:


ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΤΟΥ 33ου ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
-Ταβουλάρης Νίκος, Πρόεδρος της Π.Ε.Λ
- Σαββάκης Χρίστος, Αντιπρόεδρος της Π.Ε.Λ

ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ ΤΟΥ 33ου ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΤΗΣ Π.Ε.Λ.

ΠΟΙΗΣΗ
-Σκουρολιάκου Μαρία: Ποιήτρια, μέλος της Π.Ε.Λ.
-Καρδραρά Μαρία: Ποιήτρια, μέλος της Π.Ε.Λ.
-Πουλημενάκου Τζούλια: Ποιήτρια, μέλος της Π.Ε.Λ.
-Βολάκης Κωνσταντίνος: Ποιητής, μέλος της Π.Ε.Λ.
-Ψυχογιού - Γεωργαντάκη Φωτεινή: Ποιήτρια, μέλος της Π.Ε.Λ.

ΔΙΗΓΗΜΑ
-Ταβουλάρης Νίκος: Λογοτέχνης, Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου της Π.Ε.Λ.
-Καπελούζος Κωνσταντίνος: Λογοτέχνης, Πρόεδρος του πειθαρχικού συμβουλίου της Π.Ε.Λ.
-Σαββάκης Χρίστος: Λογοτέχνης, Αντιπρόεδρος του Διοικητικού συμβουλίου της Π.Ε.Λ.
-Αγγελάκη Καλλιρρόη: Φιλόλογος, Λογοτέχνης, μέλος του Δ.Σ. της Ενώσεως Αιτωλ/νων Λογοτεχνών.
-Μπούρτζινου Ουρανία: Λογοτέχνης, μέλος της Π.Ε.Λ.

ΝΟΥΒΕΛΑ
-Ταβουλάρης Νίκος: Λογοτέχνης, Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου της Π.Ε.Λ.
-Χριστοφοράτου Ελένη: Πεζογράφος – ποιήτρια, μέλος της Π.Ε.Λ.
-Αραθύμου Κατερίνα: Εκπαιδευτικός, φιλόλογος.
-Πουλημενάκου Τζούλια: Ποιήτρια, μέλος της Π.Ε.Λ.
-Μπούρτζινου Ουρανία: Λογοτέχνης, μέλος της Π.Ε.Λ.

ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ
- Αγρογιάννη Χριστίνα: Λογοτέχνης, μέλος του Δ.Σ. της Π.Ε.Λ.
- Λιανού – Ιωαννίδη Καίτη: Λογοτέχνης, μέλος της Π.Ε.Λ.
- Ψακή – Κωβαίου Αγγελική: Λογοτέχνης, Έφορος του Δ.Σ. της Π.Ε.Λ.
-Βούλγαρη Μαίρη: Λογοτέχνης, μέλος της Π.Ε.Λ.
-Ιακωβίδου Ελισάβετ: Λογοτέχνης, μέλος της Π.Ε.Λ.

ΔΟΚΙΜΙΟ
-Ταβουλάρης Νίκος: Λογοτέχνης, Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου της Π.Ε.Λ.
-Χαλκιαδάκη Εύα: Λογοτέχνης, Γενική Γραμματέας του Δ.Σ. της Π.Ε.Λ.
-Γεωργίου Κωνσταντίνος: Λογοτέχνης, Ταμίας του Δ.Σ. της Π.Ε.Λ.
-Γιακαννίκη Έφη: Λογοτέχνης, μέλος της Π.Ε.Λ.
-Μπούρτζινου Ουρανία: Λογοτέχνης, μέλος της Π.Ε.Λ.

ΠΑΡΑΜΥΘΙ
-Τσάτσου Ελένη: Λογοτέχνης – Ποιήτρια, μέλος της Π.Ε.Λ.
-Σασσάλου Φωτεινή: Λογοτέχνης, μέλος της Π.Ε.Λ.
-Τζούμα Αριάδνη: Λογοτέχνης, μέλος της Π.Ε.Λ.
-Μπουλέκου Μίνα: Λογοτέχνης, μέλος της Π.Ε.Λ.
-Μπούρτζινου Ουρανία: Λογοτέχνης, μέλος της Π.Ε.Λ.

ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΕΡΓΟ
- Βαρβαρήγος Δημήτρης: Λογοτέχνης, μέλος της Π.Ε.Λ. και της Ε.Ε.Λ.
-Λύτρα Ελένη: Λογοτέχνης.
-Κουμεντάκη Σμαραγδή: Λογοτέχνης, μέλος της Π.Ε.Λ.
-Φλώρος Βασίλης: Λογοτέχνης, ηθοποιος, σκηνοθέτης, μέλος της Π.Ε.Λ.
-Αθανασίου Έρρικα: Λογοτέχνης, δημοσιογράφος.


2 σχόλια:

  1. Συγχαρητήρια Ευτυχία!!
    Συνέχισε να δίνεις τις απαντήσεις στους καιρούς με τον τρόπο σου.
    Γιατί "...Δύσκολο, δύσκολο
    πολύ η ψυχή να ξεκολλήσει από την πατρίδα βουνά,
    θάλασσες, αγαπημένοι άνθρωποι, φτωχό αγαπημένο σπιτάκι,
    ένα χταπόδι είναι η ψυχή και όλα τούτα οι πλόκαμοί της."

    ΑπάντησηΔιαγραφή
    Απαντήσεις
    1. Σ' ευχαριστώ Νίκο μου!
      Και για να είμαι στο ίδιο κλίμα...
      "Ένιωθα βαθιά πως το ανώτατο που μπορεί να φτάσει ο άνθρωπος δεν είναι η Γνώση μήτε η Αρετή, μήτε η Καλοσύνη μήτε η Νίκη· μα κάτι άλλο πιο αψηλό, πιο ηρωικό κι απελπισμένο: Το Δέος, ο ιερός τρόμος."

      Αγάπη πολλή!

      Διαγραφή